Check out the Latest Articles:

We went to a well-attended conference today in Miyoshi, a suburb of Nagoya, where the main speaker was a pastor from Tanzania named Josephat Gwajima whose church, Glory of Christ Tanzania Church (old website), has some twenty six thousand members and 4,800 leaders.

http://qik.com/video/6467148

Pastor Gwajima told an incredible story of how he was paralyzed from the neck down for six years as a child. One day after the doctors told him he was going to die, he had a dream. In his dream, he was below a man on the cross whose blood flowed down on him. The man told him that by his stripes he was healed. When he woke up, his neck started to shake. His arms and legs began to work. He sat up and went to his parents door shouting. His dad and mom looked through the window at him and didn’t believe it was their son even though he told them, “I am your son Josephat!” Finally they went out and terrified, asked him what happened to him. He said over and over: a man on a cross, a man on a cross. “Who is this man on the cross?” the father asked. Josephat said, “I don’t know.” Josephat was one of twelve children and lived in a village with no church. No one in the family had ever been to church. But the youngest daughter said, “It is Jesus!” And she told the family that they had to believe in Jesus and be saved. Incredibly, she apparently led the family to Christ even though she had never been to church or heard the gospel! So the whole family knelt down and believed in Jesus. Afterwards, Josephat laid awake that night unable to sleep but ended up speaking in tongues nonstop for two days. Then he went to Bible school, became a pastor, raised people from the dead and now is leading a huge church and traveling the world doing revival meetings. What an incredible story!

Be Sociable, Share!


  1. Gershom Mwakila on Tuesday 4, 2010

    i just thank God for His great manifestations throiugh his servant Pastor Josephat Gwajima who is my Senior Pastor real it is through this pastor i came to realise that we have given authority against every dominion of derkness, but this secret is hidden to many people thats why there are so many afflictions and torments from the devil, this is because people dont know the supreme of an inner being. I also didint know before but through my senior pastor Gwajima with his boldness teachings i now live a victorious life. Glory be to God.

  2. cloudy mgeni on Tuesday 4, 2010

    paster Gwajima your welcome to boston when your coming usa and this is my email add cloudymgeni82@gmail.com

  3. Mrs Neema Luhangisa on Tuesday 4, 2010

    Napenda kukutakia kila la heri paster Gwajima na mungu azidi kukupa nguvu uendelee na moyo huo huo wa kuwakomboa watu kutoka katika utumishi wa kishetani ili waweze kumjua Mungu wa kweli na kumpenda kwa dhati, ila pia uzidi kuliombea taifa letu la Tanzania maana limekwisha kwani shetani ameteka akili za viongozi wetu mpaka wamesahau kuwa watanzania wa sasa tunaelewa kila kitu kinachoendela kwenye serikali yetu Mungu ibariki Tanzania Mungu wabariki waafrika

  4. PASTOR GWAJIMA UNAPOTUKANWA NA KUANDIKWA VIBAYA NI VIZURI MAANA DUNIA NZIMA ITAKUJUA, HAPO KAWE NDIYO ENEO PEKEE AMBALO TAIFA ZIMA UKOMBOZI UPO, MUNGU AKUPE MAISHA MAREFU.

  5. FLORA SING`OMBE on Tuesday 4, 2010

    UMEKUWA NI MCHUNGAJI ULIYESAIDIA KUNIWEKA KARIBU NA MUNGU HASA KIPINDI CHA NDOTO NI BAYANA,MUNGU AKUBARIKI SANA.WEWE NI MCHUNGAJI WA MAJIRA.

  6. Natasha salehe on Tuesday 4, 2010

    HAKUNA CHA KUKUZUIA KAMA YEHOVA AKIWA UPANDE WAOKO NI NANI ALIYE JUU YAKO?

  7. Esther Maghembe on Tuesday 4, 2010

    I realy thank God for my Pastor Josephat Gwajima,he is just a messenger from God himself who is send to come and help people with their affliction,May God be with you always throughout generations,may you prosper in everything that your hands finds to do and most of all may you live long to do the work of God to the fullest.

  8. Peter ishengoma on Tuesday 4, 2010

    Tafadhari nakuomba Pastor Josephat Gwajima kwa uwezo uliopewa na mwenyezi Mungu umurudishe Kaka yangu marehemu GREGORY PROTACE aliye fariki tarehe 13/01/2012 katika mazingira ya kutatanisha pale Rubya hospita Muleba Kagera (kijiji Buyaga, kitongoji Buyera).
    Mungu azidi kukupa nguvu uendelee na moyo huo huo wa kuwakomboa watu kutoka katika utumishi wa kishetani .

    • Peter on Tuesday 4, 2010

      Mchungaji Josephat Gwajima, ninakuomba sana utumie Karama na uwezo uliopewa na mwenyezi Mungu umrudishe kaka yangu GREGORY PROTACE aliye fariki tarehe 13/01/2012 katika hospital Rubya na kuzikwa mnamo tarehe 15/01/2012 kataka kitongoji cha Buyera ,Muleba Kagera.Kifo chake kina utata sana. Tafadhari utusaidie.

      HAKUNA CHA KUKUZUIA KAMA YEHOVA AKIWA UPANDE WAOKO NI NANI ALIYE JUU YAKO?

  9. PETER ISHENGOMA on Tuesday 4, 2010

    Mchungaji Josephat Gwajima ninakuomba sana utumie karama uwezo na nguvu alizokupa mwenyezi Mungu umrudishe Kaka yangu GREGORY PROTACE aLIYEFARIKI TAREHE 13/01/2012, pale Rubya Hospital na kuzikwa kataka kitongoji cha Buyera wilanini Muleba Kagera.Kaka alikufa kifo cha kutatanisha hadi kusababisha nyumba za watu wanaosadikiwa kuwa wachawi kushomwa moto na mmoja wao kufa.
    KWA YESU UKOMBOZI UPO ,MUNGU AKUPE MAISHA MAREFU

  10. Peter Ishengoma on Tuesday 4, 2010

    It is with much feeling that I received a bad news of my sad loss, My Elder brother GREGORY PROTACE NIWAGIRA he has passed away on Friday January 13,2011 at Rubya Hospital Muleba Kagera Region after short sickness .

    The burial of our beloved elder brother was taken place on Sunday January 15, 2012. at Buyera village.
    It is truly an irreparable loss. I feel the blank so much. I can yet hardly believe it is true. I have indeed been comforted by the knowledge that all was done for the best by the Divine wisdom . I know that God will relief my pain for is the Merciful One.
    Kindly assist to return him alive so that he may live a victorious life. Glory be to God.

  11. Peter Ishengoma on Tuesday 4, 2010

    Ndugu wapendwa katika Bwana,
    Napenda kuwajurisha kuwa usiku wa juma mosi kaka yetu marehem GREGORY PROTACE alimtokea mdogo wake DEOGRATIAS PROTACE na Kumuuliza kwanini walimuua? Huyu DEOGRATIS ndiye mwenye mke anayesadikiwa kumuua kaka yetu GREGORY.Tafadhari sana ninawaomba mzidi kuomba ili kumkomboa kaka yetu mpendwa.Ahadi yangu baada ya kumkomboa kaka kutoka mikononi mwa shetani ni kuokoka mimi na familia yangu yote na familia ya kaka yetu. Ninawaomba mnisaidie.

    Ishengoma.

  12. DENNIS on Tuesday 4, 2010

    Bwana hapewe sifa mtumishi wa mungu,mimi naitwa Dennis Bwire Maingu naomba uniombee mchungaji maana nilenda kujitambulisha upande wa ukweni natarajia kuoa lakini toka nijitambulishe matatizo yamekuwa yakiniandama sana.mtumishi wangu naomba unikumbuke katika maombi yako.mambo yaliyo badilika,ni upenyo wa kifedha tofauti na mwanzao.MUNGU AKUBARIKI MTUMISHI.

  13. Doto Raphael Sechu on Tuesday 4, 2010

    utukufu majeshi mimi kijanawako doto nilikuwa napenda kuendelea namasomo ili kwa sasa nipo Arusha nilikua nauliza huwezi kunitumia masomo kwa njia email kwasababu niliishia somo lina itwa ukitaka kuanza kanisa anza na mega chache.

  14. EDMUND NGOSBERT on Tuesday 4, 2010

    Pastor piga majeshi tupo pamoja,nimekukubali maana unawagusa wasiogusika na viongozi wengine wa dini,nina wasiwasi huenda nao ni washirika wa freemason(bwana awe nanyi nina wasiwasi na huyo bwana asijekuwa master na si Lord Jesus)


0

You must be logged in to post a comment.

Back to Top ↑